Længe leve fake-fur

Flere og flere tænker over, hvordan vi behandler naturen og dermed også dyrene. Dyrevelfærd står højt på min etiske liste, og i virkligheden er fake-fur/faux fur, så godt lavet i dag, at man sagtens kan vælge en, som kan passe ind i garderoben. For mig handler det ikke om at være imod pels, jeg har altid elsket pels, men mere om at truede dyrearter ikke bruges.

Hvis pelse er fra dyr  fx. lam, får, kalv, kanin, osv. som man i forvejen bruger til føde, eller dyr der er opdrættet under ordentlige forhold, er det også helt ok i min terminologi. Ligesåvel som sæl, hvis Inuit fangst er EU godkendt og anerkendes af WWF & Greenpeace. Her spiser man jo også hele dyret, og alt foregår i harmoni med den grønlandske natur.

I dag vil jeg vise, hvordan fake-fur kan bruges på en luksusagtig måde, fordi materialerne har haft en tendens til at se “billigt ud”, altså hvis du tabte en glød på jakken, gik den op i røg på to min.

Så spring ud i dyrevenligt tøj og miks med sæsonen cooleste cowboystøvler 🙂

Leopardprint og lyseblåt tilbehør

Leopardprint og lyseblåt tilbehør: Leopardplettet jakke 2.399 kr. Notes du Nord, kortskaftete cowboystøvle 3.350 kr. Rabens Saloner, solbriller 2.815 kr. Fleye, hue 349 kr. Becksöndergaard, nederdel 1.750 kr. Rabens Saloner, rullekravestrik 1.099 kr. Custommade, taske 250 kr. Monki, tørklæde 799 kr. Notes du Nord. Jakke på model 1.600 kr.  Samsøe Samsøe.

Leopardprint og rosa tilbehør

Leopardprint og rosa tilbehør: Leopardprintet quilted frakke 1.299 kr. Lolly’s Laundry, Rosa skjorte med bindebånd 1.999 kr. Notes du Nord, prikket skjorte 1.799 kr. Dea Kudibal,  rullekrave strik 649 kr. H&M, cowboystøvler 2.300 kr. Custommade, bukser 1.399 kr. Munthe fakefurtaske 699 kr.  Notes du Nord, briller på modelfoto 1.895 kr. Ivana Helsinki fra Louis Nielsen.

Sæl og Fake-fur

Sæl og Fake-fur: Grafisk mønstret fake-furjakke 2.800 kr. Rabens Saloner, blomstret tørklæde 199 kr. Custommade, rullekravestrik 700 kr. And Less, skjorte 599 kr. Lolly’s Laundry, ruskinds pencil skirt 2.800 kr. Rabens Saloner, flerfarvet jakke 1.999 kr. Creton, handsker 599 kr. Becksöndergaard, støvlet 1.299 kr. Bukela, uld og sælskindsfrakke 8.500 kr. Jesper Høvring Design for Great Greenland.

fake fur

Jaquardskjorte 2.999 kr. Nue Notes, Hættebluse 999 kr. Birgitte Herskind, fake fur vanter 750 kr. Arket, fløjlsbukser 1.299 kr. Birgitte Herskind, Taske 2.000 kr. Rabens Saloner, blondebluse 599 kr. Lolly’s Laundry, Teddybear frakke 900 kr. Monki, vest på modelfoto Custommade.

 

And Less andless.dk Becksöndergaard becksondergaard.com Birgitte Herskind birgitteherskind.com CrétoN creton.com Custommade  custommade.dk   Dea Kudibal  deakudibal.com Fleye  fleye.dk  Great Greenland  greatgreenland.com H&M hm.com  Lolly’s Laundry  lollyslaundry.dk  Louis Nielsen  louisnielsen.dk  Monki monki.com  Munthe munthe.com  Notes du Nord notesdunord.com  Nue Notes nuenotes.com  Rabens Saloner rabenssaloner.com  Samsøe Samsøe samsoe.com

 

 

 

 

 

 

 

Skriv en kommentar

Din e-mail adresse vil aldrig blive offentliggjort. Påkrævede felter er markeret med *

*
*